APC BK650EI
SKU: CS4805256MPN: BK650EIUPC/EAN: 731304219781
APC Back-UPS CS 650VA, 230V, 4 IEC outlets (3 surge)

Contact us for pricing and availability
Product Details
APC Back-UPS 650, 230V
APC Back-UPS,400 Watts /650 VA,Input 230V /Output 230V, Interface Port Optional Simple Signalling RS232 cable, USB
Includes: CD with software, Documentation CD, Qty 2 - Detachable IEC C13 to IEC C14 power cords, USB cable
Attributes
| Sena Acoustic Level | 45 dBA |
| Sena Alarm | alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-40 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -15-45 °C |
| Sena Battery Capacity | 9.0 Ah |
| Sena Battery Charger Power | 12 W rated |
| Sena Battery Curve | C |
| Sena Battery Graph Comments | This graph is based on actual measured runtime data. All measurements were taken with new, fully charged batteries and a balanced resistive load (PF = 1.0). Actual runtimes may vary from the values of this graph. Actual runtimes are dependent on several v |
| Sena Battery Life | 4-6 year(s) |
| Sena Battery Recharge Time | 8 h |
| Sena Battery Type | lead-acid battery |
| Sena Battery Voltage | 12 V |
| Sena Control Panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and overload indicators |
| Sena Curve Equation | efficiency |
| Sena Curve Fixed Loss | 0.0102 |
| Sena Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Load Minimum | 0.0200 |
| Sena Curve Square Loss | 0.0014 |
| Sena Curve Test Cond Id | Curve fit of data measured in accordance with the ENERGY STAR Test Method for Uninterruptible Power Supplies. All measurements taken in normal mode(s), at typical environmental conditions, with 230V/50Hz electrical input and balanced resistive load (PF = |
| Sena Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Title | load |
| Sena Curve X Axis Units | percentage |
| Sena Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Sena Curve Y Axis Title | efficiency |
| Sena Curve Y Axis Units | percentage |
| Sena Data Line Protection | RJ45 analog phone line for phone/fax/modem/DSL |
| Sena Graph Display | 1.0000 |
| Sena Input Voltage | 230 V |
| Sena Input Voltage 1 | 230 V |
| Sena Input Voltage Limits | 160…286 V adjustable 180…266 V |
| Sena Maximum Configurable Power In Va | 650 VA |
| Sena Maximum Configurable Power In W | 400 W |
| Sena Maximum Input Current | 0.2916666666666667 |
| Sena Mounting Location | front |
| Sena Mounting Mode | not rack-mountable |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Nb Of Power Socket Outlets | 1 IEC 60320 C13 surge 2 IEC Jumpers surge 3 IEC 60320 C13 |
| Sena Network Frequency | 47…63 Hz 50/60 Hz ± 3 Hz auto-sensing |
| Sena Number Of Battery Replacement Quantity | 1.0000 |
| Sena Number Of Cables | 2.0000 |
| Sena Number Of Tare Power | 7 W |
| Sena Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Sena Output Frequency | 47…63 Hz sync to mains 50/60 Hz ± 1 Hz unsynchronised |
| Sena Output Voltage | 230 V |
| Sena Output Voltage 1 | 230 V |
| Sena Performance Multiplier | 1.0000 |
| Sena Plug Standard | IEC 60320 C14 |
| Sena Product Certifications | A-Tick# #C-Tick# #CE# #GOST# #NEMKO |
| Sena Provided Equipment | 2 x detachable IEC C13 to IEC C14 power cords CD with software documentation CD USB cable |
| Sena Provided Equipment 1 | 2 x detachable IEC C13 to IEC C14 power cords CD with software documentation CD USB cable |
| Sena Provided Equipment 2 | 2 x detachable IEC C13 to IEC C14 power cords CD with software documentation CD USB cable |
| Sena Rated Power In Va | 650 VA |
| Sena Rated Power In W | 400 W |
| Sena Redundant | No |
| Sena Relative Humidity | 5-95 % |
| Sena Show Note Op Temperature | No |
| Sena Size Ups Version | internetworking# #workstation |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 5-95 % |
| Sena Surge Energy Rate | 310 J |
| Sena Switching Current Capacity | 0.2916666666666667 |
| Sena Transfer Time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| Sena Ups Size | WS |
| Sena Ups Type | standby |
| Sena Usb Compatible | Yes |
| Sena Value Multiplier | 1.0000 |
| Sena Wave Type | stepped approximation to a sinewave |
Specifications
| SKU | CS4805256 |
|---|---|
| MPN | BK650EI |
| UPC/EAN | 731304219781 |











