Eaton CHB120
SKU: CS444036MPN: CHB120UPC/EAN: 782113112350
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





$108.80
Unit10+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker,Ground fault circuit breaker,5 mA Ground fault,20 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,#14-8 AWG,CHB,CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | CHB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 5 mA Ground fault |
| Type | Circuit breaker |
| Used With | CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS444036 |
|---|---|
| MPN | CHB120 |
| UPC/EAN | 782113112350 |









