Dwyer P8-14
SKU: CS4120177MPN: P8-14Alternate Part #: 124250-03
P8-14 HO FLW SW BR 1.5 GPM
$349.02
UnitAvailable on backorder
Product Details
High pressure brass flow switch, actuation set point 1.5 GPM (5.68 LPM).
Attributes
| Accuracy | ±20% of set point. |
| Agency Approval | CE. |
| Commodity Code | R5DA |
| Electrical Connection | No. 22 AWG, 24” (61 cm) polymeric leads. |
| Electrical Rating | .17 A @ 120 VAC, .08 A @ 240 VAC, .13 A @ 120 VDC, .06 A @ 240 VDC. |
| Mounting Orientation | Any position. Set points shown are based on vertical, inlet down position. |
| Pressure Limit | 1500 psi (103.4 bar). |
| Process Connection | ⅜” male NPT. |
| Process Connections | ⅜” male NPT. |
| Required Filtration | 100 microns or better. |
| Service | Compatible liquids. |
| Switch Type | SPST, NO. |
| Wetted Material | Housing: Brass; Piston: PPS composite, epoxy; Spring: 316 SS; O-ring: Flourocarbon. |
Specifications
| SKU | CS4120177 |
|---|---|
| MPN | P8-14 |
| Alternate Part # | 124250-03 |

