Dwyer P8-12
SKU: CS4120175MPN: P8-12Alternate Part #: 124250-01
P8-12 HP FLW SW BR .5 GPM
$346.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
High pressure brass flow switch, actuation set point 0.50 GPM (1.89 LPM).
Attributes
| Accuracy | ±20% of set point. |
| Agency Approval | CE. |
| Commodity Code | R5DA |
| Electrical Connection | No. 22 AWG, 24” (61 cm) polymeric leads. |
| Electrical Rating | .17 A @ 120 VAC, .08 A @ 240 VAC, .13 A @ 120 VDC, .06 A @ 240 VDC. |
| Mounting Orientation | Any position. Set points shown are based on vertical, inlet down position. |
| Pressure Limit | 1500 psi (103.4 bar). |
| Process Connection | ⅜” male NPT. |
| Process Connections | ⅜” male NPT. |
| Required Filtration | 100 microns or better. |
| Service | Compatible liquids. |
| Switch Type | SPST, NO. |
| Wetted Material | Housing: Brass; Piston: PPS composite, epoxy; Spring: 316 SS; O-ring: Flourocarbon. |
Specifications
| SKU | CS4120175 |
|---|---|
| MPN | P8-12 |
| Alternate Part # | 124250-01 |

