Dwyer P1-013
SKU: CS4120114MPN: P1-013Alternate Part #: 124258-02
P1-013 BR FLW SW .5GPM
$468.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Brass flow switch, actuation set point 0.50 GPM (1.89 LPM), calibrated for water @ standard conditions.
Attributes
| Accuracy | ±10% of set point. |
| Commodity Code | R5DE |
| Compliance | CE. |
| Electrical Connection | 18 AWG, 24” (60.96 cm), Polymeric lead wires. |
| Electrical Rating | .17 A @ 120 VAC, .08 A @ 240 VAC, .13 A @ 120 VDC, .06 A @ 240 VDC. |
| Mounting Orientation | Any position. Set points shown are based on vertical, inlet down position. |
| Pressure Limit | 1000 psig (68.9 bar). |
| Process Connection | ¼” female NPT. |
| Repeatability | ±1%. |
| Required Filtration | 50 microns or better. |
| Service | Compatible liquids. |
| Switch Type | SPDT. |
| Wetted Material | Housing: brass; Piston: polysulfone; Spring: 316SS; O-Ring: Fluoroelastomer, Other: Epoxy. |
Specifications
| SKU | CS4120114 |
|---|---|
| MPN | P1-013 |
| Alternate Part # | 124258-02 |

