Dwyer P2-14
SKU: CS4120120MPN: P2-14Alternate Part #: 124257-03
P2-14 NORYL FLW SW 1GPM NO

$259.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Flow switch for liquids, actuation set point 1 GPM (3.79 LPM).
Attributes
| Agency Approval | CE. |
| Commodity Code | R5DD |
| Electrical Connection | 22 AWG, 18” (45.7 cm), PVC lead wires. |
| Electrical Rating | .17 A @ 120 VAC, .08 A @ 240 VAC, .13 A @ 120 VDC, .06 A @ 240 VDC. |
| Mounting Orientation | Any position. Set points shown are based on vertical, inlet down position. |
| Pressure Limit | 150 psi (10.3 bar) @ 70°F (21°C); 50 psi (3.4 bar) @ 212°F (100°C). |
| Process Connection | ¼” male NPT. |
| Required Filtration | 50 microns or better. |
| Service | Compatible liquids or gases. |
| Switch Type | SPST, N.O. |
| Wetted Material | Housing: PPE & PS (polyphenylene ether and polystyrene); Piston: PPE & PS (polyphenylene ether and polystyrene) and epoxy; Spring and Stop Pin: 316 SS. |
Specifications
| SKU | CS4120120 |
|---|---|
| MPN | P2-14 |
| Alternate Part # | 124257-03 |
