Dwyer P8-11
SKU: CS4120174MPN: P8-11Alternate Part #: 124250-00
P8-11 HP FLW SW BR .25 GPM
$348.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
High pressure brass flow switch, actuation set point 0.25 GPM (.95 LPM).
Attributes
| Accuracy | ±20% of set point. |
| Agency Approval | CE. |
| Commodity Code | R5DA |
| Electrical Connection | No. 22 AWG, 24” (61 cm) polymeric leads. |
| Electrical Rating | .17 A @ 120 VAC, .08 A @ 240 VAC, .13 A @ 120 VDC, .06 A @ 240 VDC. |
| Mounting Orientation | Any position. Set points shown are based on vertical, inlet down position. |
| Pressure Limit | 1500 psi (103.4 bar). |
| Process Connection | ⅜” male NPT. |
| Process Connections | ⅜” male NPT. |
| Required Filtration | 100 microns or better. |
| Service | Compatible liquids. |
| Switch Type | SPST, NO. |
| Wetted Material | Housing: Brass; Piston: PPS composite, epoxy; Spring: 316 SS; O-ring: Flourocarbon. |
Specifications
| SKU | CS4120174 |
|---|---|
| MPN | P8-11 |
| Alternate Part # | 124250-00 |


