Eaton XTCE065D00A
SKU: CS2414934MPN: XTCE065D00AAlternate Part #: MSAA277891UPC/EAN: 04015082961725
Eaton XT IEC contactor




$271.53
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 65A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 0NO-0NC, 65A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 5, 10, 15/ 20, 25, 50, 60 hp(⅓PH@115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 65 A |
| Frame Size | 55 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 5, 10, 15/ 20, 25, 50, 60 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS2414934 |
|---|---|
| MPN | XTCE065D00A |
| Alternate Part # | MSAA277891 |
| UPC/EAN | 04015082961725 |





