Eaton XTCE065DS1A
SKU: CS2413331MPN: XTCE065DS1AAlternate Part #: 3-1810-153BUPC/EAN: 786685365121
Eaton XT IEC contactor
Unit3 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 65A, Side-mounted, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO-1NC, 65A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 5, 10, 15/ 20, 25, 50, 60 hp(⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 65 A |
| Frame Size | 55 mm |