Eaton XTCE012B10T
SKU: CS2414504MPN: XTCE012B10TAlternate Part #: MSAA276834UPC/EAN: 04015082768348
Eaton XT IEC contactor




$87.28
Unit10+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NO, 12A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS2414504 |
|---|---|
| MPN | XTCE012B10T |
| Alternate Part # | MSAA276834 |
| UPC/EAN | 04015082768348 |


