Eaton QCGFEP1020
SKU: CS2240184MPN: QCGFEP1020Alternate Part #: 8789C11G02UPC/EAN: 786679146552
Eaton QC GFCI circuit breaker





$261.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, 30 mA Trip sensitivity, 25 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Breaker type QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 30 mA Trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS2240184 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP1020 |
| Alternate Part # | 8789C11G02 |
| UPC/EAN | 786679146552 |



