Square D SR2D101FU
SKU: CS1682176MPN: SR2D101FU
compact smart relay, Zelio Logic SR2 SR3, 10 IO, 100 to 240V AC, no clock, no display




Contact us for pricing and availability
Product Details
Zelio Logic Compact Smart Relay
- Local Display: Without* Number or Control Scheme Lines: 240 with ladder programming* Cycle Time: 6-90ms* Backup Time: 10 years at 35 deg. C* Rated Supply Voltage: 100-240V AC 50/60 Hz* Clock: No Clock\<* Degree or Protection: IP20 (terminal block)IP40 (front panel) conforming to IEC 60529
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Checks | program memory on each power up |
| Clock | without |
| Cycle Time | 6-90 ms |
| Discrete Input Current | 0.6 mA |
| Discrete Input Current 1 | 0.6 mA |
| Discrete Input Frequency | 47…53 Hz# #57…63 Hz |
| Isolation Voltage | 1780 V |
| Local Display | without |
| Maximum Altitude Transport | 3048 m |
| Operating Altitude | 2000 m |
| Product Certifications | GOST# #C-Tick# #UL# #GL# #CSA |
| Product Or Component Type | compact smart relay |
| Protection Type | against inversion of terminals (control instructions not executed) |
| Range Of Product | Zelio Logic |
| Standards | EN/IEC 60068-2-27 Ea# #EN/IEC 60068-2-6 Fc# #EN/IEC 61000-4-12# #EN/IEC 61000-4-4 level 3# #EN/IEC 61000-4-5# #EN/IEC 61000-4-2 level 3# #EN/IEC 61000-4-11# #EN/IEC 61000-4-3# #EN/IEC 61000-4-6 level 3 |
| Supply Frequency | 50/60 Hz |
| Supply Voltage Limits | 85-264 V |
Specifications
| SKU | CS1682176 |
|---|---|
| MPN | SR2D101FU |







