Square D SR3B101FU
SKU: CS1689326MPN: SR3B101FU
modular smart relay, Zelio Logic SR2 SR3, 10 IO, 100 to 240V AC, clock, display




$298.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Modular smart relay Zelio Logic - 10 I O - 100..240 V AC - clock - display
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Checks | program memory on each power up |
| Clock | with |
| Cycle Time | 6-90 ms |
| Discrete Input Current | 0.6 mA |
| Discrete Input Current 1 | 0.6 mA |
| Discrete Input Frequency | 57…63 Hz# #47…53 Hz |
| Isolation Voltage | 1780 V |
| Local Display | with |
| Maximum Altitude Transport | 3048 m |
| Operating Altitude | 2000 m |
| Product Certifications | GOST# #C-Tick# #CSA# #UL# #GL |
| Product Or Component Type | modular smart relay |
| Protection Type | against inversion of terminals (control instructions not executed) |
| Range Of Product | Zelio Logic |
| Standards | EN/IEC 61000-4-12# #EN/IEC 61000-4-4 level 3# #EN/IEC 61000-4-6 level 3# #EN/IEC 61000-4-3# #EN/IEC 61000-4-2 level 3# #EN/IEC 61000-4-5# #EN/IEC 61000-4-11# #EN/IEC 60068-2-6 Fc# #EN/IEC 60068-2-27 Ea |
| Supply Frequency | 50/60 Hz |
| Supply Voltage Limits | 85-264 V |
Specifications
| SKU | CS1689326 |
|---|---|
| MPN | SR3B101FU |






