Square D SR2D201FU
SKU: CS4813626MPN: SR2D201FU
compact smart relay, Zelio Logic SR2 SR3, 20 IO, 100 to 240V AC, no clock, no display

$343.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Compact smart relay, Zelio Logic, 20 I O, 100...240 V AC, no clock, no display
- Range of product : Zelio Logic
- Product or component type : Compact smart relay
- Local display : Without
- Number or control scheme line : 240 with ladder programming
- Cycle time : 6…90 ms
- Backup time : 10 years at 25 °C
- Clock drift : 12 min/year at 0…55 °C, 6 s/month at 25 °C
- Checks : Program memory on each power up
- Rated supply voltage : 100...240 V AC
- Supply voltage limits : 85…264 V
- Supply frequency : 50/60 Hz
- Maximum supply current : 100 mA at 100 V (without extension), 50 mA at 240 V (without extension)
- Power consumption in VA : 11 VA without extension
- Isolation voltage : 1780 V
- Protection type : Against inversion of terminals (control instructions not executed)
- Discrete input number : 12
- Discrete input voltage: 100...240 V AC
- Discrete input current : 0.6 mA
- Discrete input frequency : 57...63 Hz, 47...53 Hz
- Number of outputs : 8 relay
- Output voltage limits : 5...30 V DC (relay output), 24...250 V AC
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Checks | program memory on each power up |
| Clock | without |
| Cycle Time | 6-90 ms |
| Discrete Input Current | 0.6 mA |
| Discrete Input Current 1 | 0.6 mA |
| Discrete Input Frequency | 57…63 Hz# #47…53 Hz |
| Isolation Voltage | 1780 V |
| Local Display | without |
| Maximum Altitude Transport | 3048 m |
| Operating Altitude | 2000 m |
| Product Certifications | UL# #GOST# #GL# #CSA# #C-Tick |
| Product Or Component Type | compact smart relay |
| Protection Type | against inversion of terminals (control instructions not executed) |
| Range Of Product | Zelio Logic |
| Standards | EN/IEC 61000-4-2 level 3# #EN/IEC 61000-4-12# #EN/IEC 61000-4-11# #EN/IEC 60068-2-6 Fc# #EN/IEC 61000-4-5# #EN/IEC 60068-2-27 Ea# #EN/IEC 61000-4-6 level 3# #EN/IEC 61000-4-3# #EN/IEC 61000-4-4 level 3 |
| Supply Frequency | 50/60 Hz |
| Supply Voltage Limits | 85-264 V |
Specifications
| SKU | CS4813626 |
|---|---|
| MPN | SR2D201FU |






