Square D SR2B121B
SKU: CS4813624MPN: SR2B121B
compact smart relay, Zelio Logic SR2 SR3, 12 IO, 24V AC, clock, display




$288.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Zelio Logic Compact Smart Relay
- Local Display: With* Number or Control Scheme Lines: 0-500 with FBD programming, 0-240 with ladder programming* Cycle Time: 6-90ms* Backup Time: 10 years at 35 deg. C* Rated Supply Voltage: 24V AC 50/60 Hz* Clock: With* Degree or Protection: IP20 (terminal block)IP40 (front panel) conforming to IEC 60529
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Checks | program memory on each power up |
| Clock | with |
| Cycle Time | 6-90 ms |
| Discrete Input Current | 4.4 mA |
| Discrete Input Current 1 | 4.4 mA |
| Discrete Input Frequency | 57…63 Hz# #47…53 Hz |
| Isolation Voltage | 1780 V |
| Local Display | with |
| Maximum Altitude Transport | 3048 m |
| Operating Altitude | 2000 m |
| Product Certifications | C-Tick# #CSA# #GL# #UL# #GOST |
| Product Or Component Type | compact smart relay |
| Protection Type | against inversion of terminals (control instructions not executed) |
| Range Of Product | Zelio Logic |
| Standards | EN/IEC 61000-4-3# #EN/IEC 61000-4-4 level 3# #EN/IEC 61000-4-11# #EN/IEC 60068-2-27 Ea# #EN/IEC 61000-4-5# #EN/IEC 61000-4-6 level 3# #EN/IEC 61000-4-2 level 3# #EN/IEC 60068-2-6 Fc# #EN/IEC 61000-4-12 |
| Supply Frequency | 50/60 Hz |
| Supply Voltage Limits | 20.4-28.8 V |
Specifications
| SKU | CS4813624 |
|---|---|
| MPN | SR2B121B |






