Eaton Y24G28E06
SKU: CS5012363MPN: Y24G28E06Alternate Part #: Y06108UPC/EAN: 786680233609
Eaton General purpose encapsulated transformer

$4,123.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
6 kVA General Purpose Encapsulated Transformer, 3PH, 240V-208Y/120, shielded, NEMA 3R Enclosure
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 6 kVA |
| Kva Rating | 6 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Shielded |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General Purpose |
| Volt Ampere Rating | 6 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS5012363 |
|---|---|
| MPN | Y24G28E06 |
| Alternate Part # | Y06108 |
| UPC/EAN | 786680233609 |




