Eaton Y72M28B45
SKU: CS5013047MPN: Y72M28B45Alternate Part #: Y45107UPC/EAN: 786680100017
Eaton General purpose encapsulated transformer






$22,128.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General-Purpose Encapsulated Transformer, 45 KVA ENCAPS XFMR 3PH 200-208Y/120 80C RISE, Three-phase, 200V, 480Y/277 V, Nema 3R, Frame: 103
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 103 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 200 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | General purpose encapsulated transformer |
Specifications
| SKU | CS5013047 |
|---|---|
| MPN | Y72M28B45 |
| Alternate Part # | Y45107 |
| UPC/EAN | 786680100017 |


