Eaton Y48G28E03CU
SKU: CS5012741MPN: Y48G28E03CUAlternate Part #: Y03153UPC/EAN: 786680233142
Eaton General purpose encapsulated transformer

$4,915.31
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, Copper, NEMA 3R, 60 Hz, three-phase, 480 V, 208Y120 V, Shielded, NONE, 115 °C rise, 3 KVA, indoor-outdoor,
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 201 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva Rating | 3 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 63B |
Specifications
| SKU | CS5012741 |
|---|---|
| MPN | Y48G28E03CU |
| Alternate Part # | Y03153 |
| UPC/EAN | 786680233142 |
