Eaton Y48D28E09TC
SKU: CS5012644MPN: Y48D28E09TCUPC/EAN: 786680233654
Eaton General purpose encapsulated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
9 kVA General Purpose Encapsulated Transformer, 3PH, 480V-208Y/120, Three-coil, shielded, Aluminum windings, NEMA 3R Enclosure
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 9 kVA |
| Kva Rating | 9 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General Purpose |
| Volt Ampere Rating | 9 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS5012644 |
|---|---|
| MPN | Y48D28E09TC |
| UPC/EAN | 786680233654 |



