Eaton Y48G28T06CUSS4X
SKU: CS5012757MPN: Y48G28T06CUSS4XAlternate Part #: Y06216UPC/EAN: 786680116223
Eaton General purpose encapsulated transformer

$17,182.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, general purpose encapsulated transformer, EPT, three-phase, 480v 2 at -5% fcbn 208Y/120v, 115°C rise, 6 kVA, coppe r windings, 2004x, 70a, indoor-outdoor, 60 hz, 304SS NEMA 4X enclosure
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2004X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 6 kVA |
| Kva Rating | 6 kVA |
| Mounting | Wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 6 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 70A |
Specifications
| SKU | CS5012757 |
|---|---|
| MPN | Y48G28T06CUSS4X |
| Alternate Part # | Y06216 |
| UPC/EAN | 786680116223 |
