Eaton S20K11E15
SKU: CS4988555MPN: S20K11E15Alternate Part #: S15277UPC/EAN: 786680233135
Eaton General purpose encapsulated transformer

$4,434.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, NEMA 3R, 60 Hz, single-phase, 240V X 480V, 120/240 V, Shielded, NONE, 115 °C rise, 15 KVA, indoor-outdoor,
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 180 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 120 V, 240 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 1 at -10% FCBN x 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 21A |
Specifications
| SKU | CS4988555 |
|---|---|
| MPN | S20K11E15 |
| Alternate Part # | S15277 |
| UPC/EAN | 786680233135 |

