Eaton XTSE012B23A
SKU: CS5011519MPN: XTSE012B23AAlternate Part #: MSAA191703UPC/EAN: 786689042967
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO–3NC, 12A, Frame B, 45mm, 50-60 Hz, 3, 3, 10, 10 hp(3PH @200/208, 230/240, 460/480, 575/600V), Three-pole, 200-600V, XT IEC series, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Auxiliary Contacts | 2 NO, 3 NC |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 3 NC |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame | FVNR |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 3, 10, 10 hp (3PH @200/208,230/240,460/480,575/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Rated Operational Current | 200-600 V |
| Series | XT IEC |
| Type | Full voltage non-reversing safety contactor |
Specifications
| SKU | CS5011519 |
|---|---|
| MPN | XTSE012B23A |
| Alternate Part # | MSAA191703 |
| UPC/EAN | 786689042967 |

