Eaton XTSE007B23A
SKU: CS5011511MPN: XTSE007B23AUPC/EAN: 786689042882
Eaton XT IEC contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 7A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO–3NC, 7A, Frame B, 45mm, 50-60 Hz, 1.5, 2, 3, 5 hp (3PH @200/208, 230/240, 460/480, 575/600 V), Three-pole, Non-reversing, 200-600V, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Auxiliary Contacts | 2 NO, 3 NC |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 3 NC |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frame | FVNR |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 1.5, 2, 3, 5 hp (3PH @200/208,230/240,460/480,575/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Rated Operational Current | 200-600 V |
| Series | XT IEC |
| Type | Full voltage non-reversing safety contactor |
Specifications
| SKU | CS5011511 |
|---|---|
| MPN | XTSE007B23A |
| UPC/EAN | 786689042882 |


