Eaton XTSE032CE23A
SKU: CS5011529MPN: XTSE032CE23AAlternate Part #: MSAA191738UPC/EAN: 786689043124
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO–3NC, 32A, Frame CE, 45mm, 50-60 Hz, 10, 10, 20, 25 hp (3PH @200/208, 230/240, 460/480, 575/600 V), Three-pole, 200-600V, Full voltage non-reversing safety contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Auxiliary Contacts | 2 NO, 3 NC |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 3 NC |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame | FVNR |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 10, 10, 20, 25 hp (3PH @200/208,230/240,460/480,575/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Rated Operational Current | 200-600 V |
| Series | XT IEC |
| Type | Full voltage non-reversing safety contactor |
Specifications
| SKU | CS5011529 |
|---|---|
| MPN | XTSE032CE23A |
| Alternate Part # | MSAA191738 |
| UPC/EAN | 786689043124 |



