Eaton XTSE012BE23A
SKU: CS5011517MPN: XTSE012BE23AAlternate Part #: MSAA191735UPC/EAN: 786689042981
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 110 V, 50 Hz;120 V, 60 Hz, 2NO–3NC, 12A, Frame BE, 45mm, 50-60 Hz, 3, 3, 10, 10 hp(3PH@200/208, 230/240, 460/480, 575/600 V), Three-pole, 200-600V, XT IEC series, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Contact Configuration | 2 NO, 3 NC |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame | FVNR |
| Frame Size | 45 mm |