Eaton XTSE012BE23A
SKU: CS5011517MPN: XTSE012BE23AAlternate Part #: MSAA191735UPC/EAN: 786689042981
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 110 V, 50 Hz;120 V, 60 Hz, 2NO–3NC, 12A, Frame BE, 45mm, 50-60 Hz, 3, 3, 10, 10 hp(3PH@200/208, 230/240, 460/480, 575/600 V), Three-pole, 200-600V, XT IEC series, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Auxiliary Contacts | 2 NO, 3 NC |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 3 NC |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame | FVNR |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 3, 10, 10 hp (3PH @200/208,230/240,460/480,575/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Rated Operational Current | 200-600 V |
| Series | XT IEC |
| Type | Full voltage non-reversing safety contactor |
Specifications
| SKU | CS5011517 |
|---|---|
| MPN | XTSE012BE23A |
| Alternate Part # | MSAA191735 |
| UPC/EAN | 786689042981 |

