Eaton XTSE018C23A
SKU: CS5011523MPN: XTSE018C23AAlternate Part #: MSAA191704UPC/EAN: 786689043001
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 18A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO–3NC, 18A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 3, 3, 10, 10 hp (3PH @200/208, 230/240, 460/480, 575/600 V), Three-pole, 200-600V, Full voltage non-reversing safety contactor
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Contact Configuration | 2 NO, 3 NC |
| Continuous Ampere Rating | 18 A |
| Frame | FVNR |
| Frame Size | 45 mm |