Eaton XTSE025CE23A
SKU: CS5011525MPN: XTSE025CE23AAlternate Part #: MSAA191737UPC/EAN: 786689043063
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 2NO–3NC, 25A, Frame CE, 45mm, 50-60 Hz, 7.5, 7.5, 15, 20 hp (3PH @200/208, 230/240, 460/480, 575/600 V), Three-pole, 200-600V, Full voltage non-reversing safety contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Contact Configuration | 2 NO, 3 NC |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame | FVNR |
| Frame Size | 45 mm |