Eaton XTAE015B01RD3E005
SKU: CS4999401MPN: XTAE015B01RD3E005Alternate Part #: 3-2235-2913AUPC/EAN: 786685050645
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,12 Vdc,1NC,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999401 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01RD3E005 |
| Alternate Part # | 3-2235-2913A |
| UPC/EAN | 786685050645 |


