Eaton XTAE009B10RD3E005
SKU: CS4998267MPN: XTAE009B10RD3E005Alternate Part #: 3-2235-1653AUPC/EAN: 786685038049
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,12 Vdc,1NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998267 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10RD3E005 |
| Alternate Part # | 3-2235-1653A |
| UPC/EAN | 786685038049 |

