Eaton E57SAL18A2
SKU: CS684611MPN: E57SAL18A2Alternate Part #s: E57SAL18A2EAT-E57SAL18A2UPC/EAN: 782113381923
Eaton E57 inductive proximity sensor

$239.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Premium+ Inductive Proximity Sensor, E57, Straight, 18 mm, Shielded, 360° viewable LED, 6.6 ft, 250 mA at 40-240 Vac/20-250 Vdc, \<1% sensing range, PVC, 2-wire AC/DC, NO, 40-250 Vac 50/60 Hz, 20-250 Vdc
Attributes
| Accuracy | < 1% sensing range |
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | 2-wire AC/DC, NO |
| Contact Rating | 250 mA at 40-240 Vac/20-250 Vdc |
| Enclosure Material | 303 stainless steel |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67, IP69K |
| Input Voltage | 40-250 Vac at 50/60 Hz, 20-250 Vdc |
| Led Indicator | 360 ° viewable LED |
| Maximum Ac Current | 250 mA |
| Maximum Dc Current | 250 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Resettable short circuit, overload |
| Series | E57 |
| Size | 18 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Type | E57 |
Specifications
| SKU | CS684611 |
|---|---|
| MPN | E57SAL18A2 |
| Alternate Part #s | E57SAL18A2, EAT-E57SAL18A2 |
| UPC/EAN | 782113381923 |






