Eaton E57LAL30A2
SKU: CS2237007MPN: E57LAL30A2UPC/EAN: 782113743066
Eaton E57 inductive proximity sensor
Unit1 in stock
Product Details
Eaton Premium+ Inductive Proximity Sensor, E57, 10 mm range, Straight, 30 mm, Shielded, 360° viewable LED, 6.6 ft, 250 mA at 250V, \<3% sensing range, PVC, 2-wire AC, NO, 20-250V
Attributes
| Accuracy | < 3% sensing range |
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 250 mA at 250V |
| Enclosure Material | 303 stainless steel |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67, IP69K |
| Input Voltage | 20-250 V |
| Led Indicator | 360 ° viewable LED |
| Maximum Ac Current | 250 mA |