Eaton E57SAL18A2SA
SKU: CS1162824MPN: E57SAL18A2SAUPC/EAN: 782113698069
Eaton E57 inductive proximity sensor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Premium+ Inductive Proximity Sensor, E57, 5 mm range, Straight, 18 mm, Shielded, 360° viewable LED, Dual key micro, 250 mA at 40-240 Vac/20-250 Vdc, 3 pin, \<1% sensing range, 2-wire AC/DC, NO, 40-250 Vac 50/60 Hz, 20-250 Vdc
Attributes
| Accuracy | < 1% sensing range |
| Actuator Function | Shielded |
| Connection | Dual key micro |
| Contact Configuration | 2-wire AC/DC, NO |
| Contact Rating | 250 mA at 40-240 Vac/20-250 Vdc |
| Enclosure Material | 303 stainless steel |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67, IP69K |
| Input Voltage | 40-250 Vac at 50/60 Hz, 20-250 Vdc |
| Led Indicator | 360 ° viewable LED |
| Maximum Ac Current | 250 mA |
| Maximum Dc Current | 250 mA |
| Number Of Pins | 3.0000 |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Resettable short circuit, overload |
| Series | E57 |
| Type | Premium+ Inductive Proximity Sensor |
Specifications
| SKU | CS1162824 |
|---|---|
| MPN | E57SAL18A2SA |
| UPC/EAN | 782113698069 |









