Eaton CN15SN3A
SKU: CS883235MPN: CN15SN3AAlternate Part #s: CN15SN3AEAT-CN15SN3AUPC/EAN: 782113604176
Eaton Freedom NEMA motor control contactor






$8,928.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Freedom NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, NEMA Size 5 open enclosure - 270 A, Three-pole, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 270 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Horsepower | 75 hp at 208 V, 100 hp at 240 V, 200 hp at 480/600 V |
| Nema Frame Size | NEMA Size 5 |
| Phase | Three-phase |
| Size | 5 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS883235 |
|---|---|
| MPN | CN15SN3A |
| Alternate Part #s | CN15SN3A, EAT-CN15SN3A |
| UPC/EAN | 782113604176 |








