Eaton E49S71-20
SKU: CS515891MPN: E49S71-20Alternate Part #s: E49S71-20EAT-E49S71-20UPC/EAN: 782113552804
Eaton E49 compact metal limit switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
E49 Miniature DIN Limit Switch, Plastic Body, Self-extinguishing PA-6 (Glass reinforced, Polyamide) enclosure, 10A max AC, 1.5A max DC, 1NO-1NC, 10A at 600Vac, 1.5A at 24Vdc, Screw Terminals
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 600Vac, 1.5A at 24Vdc |
| Enclosure Material | Self-extinguishing PA-6 (glass-reinforced, polyamide) |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6P, NEMA 13, IP65 |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 1.5 A |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -22 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS515891 |
|---|---|
| MPN | E49S71-20 |
| Alternate Part #s | E49S71-20, EAT-E49S71-20 |
| UPC/EAN | 782113552804 |







