Turck B1NF360V-QR20-2UPN6X3-H1141
SKU: CS5978171MPN: B1NF360V-QR20-2UPN6X3-H1141Alternate Part #: 100026931UPC/EAN: 4047101538267
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dynamic Inclinometer
- Rectangular, plastic, Ultem
- Status displayed via LED
- High protection class IP68/IP69K
- Protected against salt spray and rapid temperature change
- 10…30 V DC
- Male connector, M12 × 1, 4-pin
- Parameterization via IO-Link with USB-2-IOL-0002
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+85 °C |
| Construction Size | 71.6 x 62.6 x 20 mm |
| Customs Tariff Number | 90318080000.0000 |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27279090 -/- Sensor technology (not classified) |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, Ultem |
| Measuring Principle | Combination of gyroscopes and accelerometers |
| Measuring Range | 0…360° |
| Number Of Measuring Axes | 1.0000 |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |