Turck B2NF60H-QR20-2LI2X3-H1151
SKU: CS5974431MPN: B2NF60H-QR20-2LI2X3-H1151Alternate Part #: 100031518UPC/EAN: 4047101578317
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dynamic Inclinometer
- Rectangular, plastic, Ultem
- Status displayed via LED
- Angle detection along two axes with ±60 ° measuring range
- High protection class IP68/IP69K
- Protected against salt spray and rapid temperature change
- 15…30 VDC
- M12 × 1 male connector, 5-pin
- Analog output 4…20 mA
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+85 °C |
| Construction Size | 71.6 x 62.6 x 20 mm |
| Current Output | 4…20 mA |
| Housing Material | Plastic, Ultem |
| Measuring Principle | Combination of gyroscopes and accelerometers |
| Measuring Range | -60…60° |
| Number Of Measuring Axes | 2.0000 |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |