Turck B1NF360V-QR20-2LI2X3-H1151
SKU: CS5977330MPN: B1NF360V-QR20-2LI2X3-H1151Alternate Part #: 100030754UPC/EAN: 4047101558807
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dynamic Inclinometer
- Rectangular, plastic, Ultem
- Status displayed via LED
- Angle detection via one axis with 360 ° measuring range
- High protection class IP68/IP69K
- Protected against salt spray and rapid temperature change
- 15…30 VDC
- M12 × 1 male connector, 5-pin
- Two counter-running 4…20 mA analog outputs improve machine safety through redundancy
- Individual parameterization possible with USB-2-IOL-0002
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+85 °C |
| Construction Size | 71.6 x 62.6 x 20 mm |
| Current Output | 4…20 mA |
| Customs Tariff Number | 90318080000.0000 |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27279090 -/- Sensor technology (not classified) |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, Ultem |
| Measuring Principle | Combination of gyroscopes and accelerometers |
| Measuring Range | 0…360° |
| Number Of Measuring Axes | 1.0000 |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |