Resideo L8100B1128
SKU: CS550988MPN: L8100B1128UPC/EAN: 85267054690
High-limit Aquastat® controller operates at 100 F to 180 F with 39 in. long capillary
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Specifications:
- Insulation Depth: 1-½ in.
- Bulb Size: ⅜ in.
- Capillary Length: 39 in.
- Switching Action: SPST, contacts break on temperature rise.
- Electrical Ratings (millivolt): 2A maximum at 24 Vac.
- Differential Temperature (F) Controller: 5 F, fixed.
- Energy Cutoff Switch: 20 F, fixed.
- Maximum Ambient Temperature (F) Maximum Tank: 210F
- Temperature Rating (ECO) Energy Cutoff: 200 F
- Mounting: Immersion Well
Features:
- Includes a second sensing element that senses average water temperature to minimize stacking.
- Fluid-filled element operates Micro Switch? SPST snap-acting switch.
- ECO switch interrupts the thermocouple circuit or main valve before tank reaches 210 F (99 C) maximum temperature.