Eaton 563PMURF
SKU: CS5483813MPN: 563PMURFAlternate Part #: UP-0360AUPC/EAN: 782116059041
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 4.9A, 600V, Three-phase, 5 kVAR, Protected, Neon red blown-fuse indicating lights, Three midget-type fuses, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 2/e/7/6/2e761c112ba1a222d62a636aa95692ddaec50c4f_5483813_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 4.90A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Fuse Type | Three midget-type fuses with 100,000 ampere interrupting capacity |
| Indicators | Red, neon blown-fuse indicating lights are protected by transparent weatherproof guard |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Three fuses, three lights |
| Rating | 5 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5483813 |
|---|---|
| MPN | 563PMURF |
| Alternate Part # | UP-0360A |
| UPC/EAN | 782116059041 |
