Eaton 343PMURF
SKU: CS5483541MPN: 343PMURFAlternate Part #: UP-0247AUPC/EAN: 786689728564
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 3.6A, 480V, Three-phase, 3 kVAR, Protected, Neon red blown-fuse indicating lights, Three midget-type fuses, A1 Frame
Attributes
| Brochure | ⅞/½/7812a4b4124fce691fb08f1828ae609c3d1aeea8_5483541_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 3.60A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Fuse Type | Three midget-type fuses with 100,000 ampere interrupting capacity |
| Indicators | Red, neon blown-fuse indicating lights are protected by transparent weatherproof guard |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Three fuses, three lights |
| Rating | 3 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5483541 |
|---|---|
| MPN | 343PMURF |
| Alternate Part # | UP-0247A |
| UPC/EAN | 786689728564 |
