Eaton 1043PMURF
SKU: CS5018247MPN: 1043PMURFAlternate Part #: UP-0019AUPC/EAN: 782116058648
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 12A, 480V, Three-phase, 10 kVAR, Protected, Neon red blown-fuse indicating lights, Three midget-type fuses, A1 Frame
Attributes
| Brochure | f/8/a/f/f8afc1d933ce843ef49b8117ab6dfc499219da68_5018247_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 12A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Fuse Type | Three midget-type fuses with 100,000 ampere interrupting capacity |
| Indicators | Red, neon blown-fuse indicating lights are protected by transparent weatherproof guard |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Three fuses, three lights |
| Rating | 10 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5018247 |
|---|---|
| MPN | 1043PMURF |
| Alternate Part # | UP-0019A |
| UPC/EAN | 782116058648 |
