Eaton 12X63PMURF
SKU: CS5018447MPN: 12X63PMURFAlternate Part #: UP-0056AUPC/EAN: 782116059089
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 12.3A, 600V, Three-phase, 12.5 kVAR, Protected, Neon red blown-fuse indicating lights, Three midget-type fuses, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 4/f/3/e/4f3e3c1802be834d6b761635248d6d5f8a7d8500_5018447_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 12.30A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Fuse Type | Three midget-type fuses with 100,000 ampere interrupting capacity |
| Indicators | Red, neon blown-fuse indicating lights are protected by transparent weatherproof guard |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Three fuses, three lights |
| Rating | 12.5 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5018447 |
|---|---|
| MPN | 12X63PMURF |
| Alternate Part # | UP-0056A |
| UPC/EAN | 782116059089 |
