Eaton 1063PMURF
SKU: CS5018253MPN: 1063PMURFAlternate Part #: UP-0022AUPC/EAN: 782116059072
Eaton LV Unipak capacitor bank







$552.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 9.8A, 600V, Three-phase, 10 kVAR, Protected, Neon red blown-fuse indicating lights, Three midget-type fuses, A1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 9.80A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Fuse Type | Three midget-type fuses with 100,000 ampere interrupting capacity |
| Indicators | Red, neon blown-fuse indicating lights are protected by transparent weatherproof guard |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Three fuses, three lights |
| Rating | 10 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018253 |
|---|---|
| MPN | 1063PMURF |
| Alternate Part # | UP-0022A |
| UPC/EAN | 782116059072 |
