Eaton V48M28T7716
SKU: CS4995545MPN: V48M28T7716UPC/EAN: 786680221453
Eaton General purpose ventilated transformer




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, 750 kVA, Floor mnt, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 208Y/120, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 750 kVA, Not Required
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 750 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 750 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | Not required |
Specifications
| SKU | CS4995545 |
|---|---|
| MPN | V48M28T7716 |
| UPC/EAN | 786680221453 |

