Eaton EHD1445A1K00010000
SKU: CS5480866MPN: EHD1445A1K00010000Alternate Part #: 3-4777-50198AUPC/EAN: 786689159061
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 144A, 150 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | run fault) Non-bypass light kit (power on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480866 |
|---|---|
| MPN | EHD1445A1K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50198A |
| UPC/EAN | 786689159061 |
