Eaton EHB1445A3KS0G20000
SKU: CS5476007MPN: EHB1445A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-50135AUPC/EAN: 786689081348
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | fault VFD run Auxiliary contacts bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476007 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50135A |
| UPC/EAN | 786689081348 |

