Eaton EHB1255A3KS000A000
SKU: CS5475848MPN: EHB1255A3KS000A000Alternate Part #: 3-4779-50074AUPC/EAN: 786689072551
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 125A, 125 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp space heater
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475848 |
|---|---|
| MPN | EHB1255A3KS000A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50074A |
| UPC/EAN | 786689072551 |
