Eaton EHD1255ACK00000000
SKU: CS5480831MPN: EHD1255ACK00000000Alternate Part #: 3-4782-50024AUPC/EAN: 786689161224
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 125A, 125 hp 575V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 125 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480831 |
|---|---|
| MPN | EHD1255ACK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4782-50024A |
| UPC/EAN | 786689161224 |