Eaton EHB6D61A2KU0E20000
SKU: CS5478691MPN: EHB6D61A2KU0E20000Alternate Part #: 3-4774-10188AUPC/EAN: 786689121112
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch VFD run bypass run) fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478691 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A2KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10188A |
| UPC/EAN | 786689121112 |

