Eaton EHB6D61A2JT0E20000
SKU: CS5478659MPN: EHB6D61A2JT0E20000Alternate Part #: 3-4774-10154AUPC/EAN: 786689119751
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | fault bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478659 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A2JT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10154A |
| UPC/EAN | 786689119751 |
